Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

- Plemena psů, standardy všech plemen

Vážení chovatelé, milovníci zvířat,

rádi bychom vám nabídli možnost aktivně se zapojit při tvorbě obsahové náplně popisu jednotlivých plemen. Je to výzva především pro chovatelské stanice, které svým vlastním pohledem mohou popsat význam chovu daného plemene, jeho základní charakteristické vlastnosti a především, seznámit širokou chovatelskou věřejnost o jaké plemeno se jedná, bez ohledu na to, co se o něm píše v knihách.

Součástí tohoto vlastního popisu bude standard plemene dle FCI. Aby informace byly úplné, přivítáme rovněž fotografie daného plemene, především v zobrazení charakterizující toto plemeno. Chovatelům nabízíme zvěřejnění názvu jejich chovné stanice, popřípadě jiné kontaktní údaje, může to být skvělou prezentací nejen pro vás, ale i vaší stanici.

V případě vašeho zájmu, nás kontaktujte na adrese info(zavináč)chovpsu.cz, popřípadě zašlete zmíněné materiály s fotografiemi, budeme vás kontaktovat.

redakce chovpsu.cz

Afgánský chrt / Afghan Hound

První Afghánští chrti dorazili do Británie krátce po roce 1900 a jeden, jménem Zardin, vyhrál v roce 1907 velkolepým stylem londýnskou Crystal Palace show. Toto plemeno je též známo jako Tazi, díky podobě s ruským plemenem toho jména. Jeden z typických chrtů, Afghánský chrt – který, jak jeho jméno napovídá, pochází z hor v Afghánistánu – je lovec a bude lovit, kdykoliv dostane příležitost. V dnešní době je také úchvatným výstavním psem, který musí v sobě spojovat sílu a důstojnost s dlouhou a hedvábnou srstí a má orientální výraz.

Číst dál: Afgánský chrt / Afghan Hound

Airedale terrier / Erdelteriér

Erdelteriér je ve Velké Británii původním plemenem; pochází z hrabství Yorkshire a plemeno bylo údajně pojmenováno po výstavě v Airedalu. Na této výstavě byla předváděna řada „pobřežních teriérů“ z údolí řek Wharfe, Calder a Aire. Celkový počet předvedených jedinců býval značný. Toto plemeno je největším z plemen teriérů a ztělesňuje všechny charakteristiky této skupiny psů. Bývá označován také jako král teriérů. Erdelteriér má pozoruhodný čich a v Africe, Indii a Kanadě býval používán ke sledování, ve válečných dobách pomáhal Červenému kříži, mohli jsme se s ním setkat jako se služebním psem u policie i v ozbrojených silách v Británii i v Rusku.

Číst dál: Airedale terrier / Erdelteriér

Akita-Inu / Akita

Původní japonští psi byli malé až střední velikosti a nebyla žádná velká japonská plemena. Od roku 1603 byli v oblasti Akita užíváni jako bojoví psi Akita Matagis (středně velcí psi pro lov medvědů). Od roku 1868 byli Akita Matagis kříženi s tosami a mastify. Tím vzrostla velikost plemene, ale byly ztraceny typické vlastnosti špiců. V roce 1908 byly psí zápasy zakázány, ale plemeno bylo zachováno a dále šlechtěno jako velké japonské plemeno. Devět vynikajících zástupců tohoto plemene bylo v roce 1931 oceněno jako „národní památky“. V průběhu druhé světové války (1939-1945) bylo běžné užívat psy jako zdroje kožešiny pro vojenské oblečení. Policie nařídila odchycení a konfiskaci všech psů kromě německých ovčáků užívaných pro vojenské účely. Někteří chovatelé se snažili obejít tento příkaz křížením svých psů s německými ovčáky. Když druhá světová válka skončila, akit bylo žalostně málo a rozdělovaly se do tří odlišných typů: 1) Matagi Akity, 2) bojové akity, 3) ovčácké akity. To vytvářelo v plemeni velké zmatky. Během poválečného procesu obnovení původního plemene byl po přechodnou dobu velmi populární pes Kongo-go z linie Dewa, který vykazoval vlastnosti mastifa a vliv německého ovčáka. Rozumnější chovatelé však nepovažovali tento typ za správné japonské plemeno a snažili se odstranit rysy cizích plemen křížením s Matagi Akitami, aby dosáhli obnovení původního plemene, a uspěli v ustavení čisté linie velkého plemene, jak jej známe dnes.

Číst dál: Akita-Inu / Akita

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.