Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

Policejní psi

Hodnocení uživatelů:  / 99
NejhoršíNejlepší 

V nemocnici je bomba. Mohla by zabít desítky lidí. Po chodbách, lůžkovými pokoji i operačními sály hbitě probíhá černý pes. Nenechá se zmást nemocničními pachy a za několik minut trhavinu nachází v jednom z odpadkových košů. Pyrotechnik ji zneškodní, všichni si mohou oddechnout. Naštěstí se nejedná o skutečný příběh, ale o jeden ze scénářů používaných kynology ve výcvikovém středisku policejních psů v Plzni.

V Česku žije 57 psů cvičených pro hledání výbušnin. Policisté jim říkají "bombaři". Po teroristických útocích v Londýně a v egyptském Šarm aš- Šajchu rozhodl krizový štáb České republiky v čele s ministrem vnitra Františkem Bublanem, že bombařů bude daleko víc.

 

Šéf výcvikového střediska v Plzni Oldřich Šnytr však nadšení politiků mírní. Výchova psích specialistů je dlouhodobá záležitost, výcvik trvá několik měsíců. Nové pomocníky tedy česká policie dostane nejdříve na začátku příštího roku. "Nejde to ze dne na den, i když bychom panu ministrovi vyhověli rádi. Povolali jsme instruktory a budeme cvičit i v jiných střediscích," říká Šnytr.

"Víme, že to není tak jednoduché, nečekáme ten nárůst v dohledné době," připouští mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Podle ředitele kynologického odboru Policejního prezidia Jana Navrátila má v nejbližší době "narukovat" 70 až 80 nových bombařů. Pro srovnání: po teroristických útocích v Madridu bylo jen ve španělském hlavním městě nasazeno 140 hledačů bomb.

Neštěkat, nehrabat

Jediná česká chovatelská stanice specializovaná na výcvik bombařů se nachází v plzeňské čtvrti Bílá Hora. Většina psů je o prázdninách na dovolené se svými psovody. V kotcích zůstal jen osmiletý černý vlčák Bero. Bombový specialista je už ve věku, kdy jeho kolegové pomalu odcházejí do důchodu.

Než se z psího pyrotechnika stane profesionál, musejí on i jeho psovod nejprve projít základním výcvikem.

Každý rok potom dvojice skládá kontrolní zkoušky, které trvají vždy čtrnáct dnů. V "prvním ročníku" stačí, když pes výbušninu očichá a sedne si k ní. Dostane odměnu a pochopí, že pokud stejnou látku najde znovu, čeká ho další pamlsek.

Po období takzvaného vtiskávání pachů čtyř základních chemických látek obsažených ve výbušninách už hledá tyto sloučeniny i jejich deriváty všude možně. V plechových krabičkách (snifferech) na tréninku, ale i bez povelu, třeba na obyčejné procházce. "Kvalitní bombař musí mít touhu po hledání, musí se těšit, hledá pořád," vysvětluje kynolog Šnytr.

Pes i při tréninku pracuje zásadně s ostrými výbušninami. Přesto se zatím nestalo, že by cvičná nálož některé ze zvířat zabila. Když si je pes nálezem jistý, jenom si v klidu lehne. Na rozdíl od specialisty na omamné látky či na hledání lidí nesmí štěkat ani hrabat. "Dnes jsou totiž i rozbušky citlivé na pohyb, na zvuk nebo na světlo," říká Šnytr. Při zásahu se bombař dokáže soustředit 25 minut, pak si musí odpočinout.

Fenky jsou pečlivější

Pes a jeho psovod trénují denně. Jednou měsíčně vyrážejí do terénu. Zkoušejí hledat nebezpečné látky v nemocnicích, v keramických závodech nebo třeba ve velkoskladech potravin. Nejraději čmuchají ve školkách a mládežnických centrech, tam je totiž nejvíc zajímavých pachů. Naopak nejnáročnější jsou pro ně místa plná výrazných chemických zápachů, třeba prodejny a sklady drogerie.

Nedá se říci, že některé plemeno má pro hledání největší talent. V Česku slídí po bombách vlčáci, stafordi, labradoři a kokršpanělé. "Menší psi jsou šikovnější v letadlech nebo zavazadlových prostorech," říká psovod.

Každý pes se však specializuje jen na jednu kategorii (viz tabulka). Když mu nejde hledání třaskavin, je přeřazen třeba na vyhledávání drog nebo lidských těl. Tomuto oboru vévodí fenky. "Jsou pečlivější a opatrnější," chválí je vedoucí centra Šnytr.

 

 

728x90-001-1435832717.jpg


POLICEJNÍ PSI

Psi všestranní pátrací (sledují pachové stopy, umějí zadržet pachatele).

Psi hlídkoví (trénovaní na razantní zákroky proti pachateli).

Psi specialisté (vyhledávají drogy, pátrají po výbušninách, hledají zbraně, střelivo a munici, zachraňují lidí pod sutinami, specializují se na metodu pachové identifikace (soudy ji uznávají jako nepřímý důkaz).

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.