Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

Předpoklad dalšího výcviku

Hodnocení uživatelů:  / 53
NejhoršíNejlepší 

Když si někdo pořídí psa, který byl vyšlechtěný k loveckým účelům, má většinou zájem, aby pes získal potřebnou aprobaci. Ta je také nutná, kromě účasti na výstavách, k chovným účelům. Prokazuje, že má skutečně ty vlastnosti, které se od plemene očekávají," vysvětlil rozhodčí zkoušek psů při vodních pracích Miroslav Zajíček.

Byl členem soudcovského sboru na VI. ročníku soutěže O putovní pohár Stanislava Vojnara, který v sobotu pořádaly Okresní myslivecký spolek Hradec Králové a myslivecké sdružení Čírka Kosičky.

 

K Třesickému rybníku přijelo se svými vůdci jedenáct loveckých psů. Všichni úspěšně prošli povinnou veterinární prohlídkou. "Důvodem nepřipuštění k závodům by byla třeba podvýživa nebo i háravost feny," říká předseda sdružení Ladislav Perný. Jedním z úkolů byla práce na hluboké vodě. Na volné hladině museli psi dvě minuty hledat a řídit se přitom povely. "Doprava, doleva, vpřed - povely mohou být slovní nebo třeba pískání, záleží na vycvičení," seznamuje předseda se způsoby práce.

Další disciplínou bylo přinášení kachny z hluboké vody. "Tady už psi přinášejí skutečné zastřelené, my říkáme zapeřené kachny." Pro účely závodů dostalo sdružení mimořádné povolení k odstřelu. "Navíc se jedná o kachny, které jsme sami odchovali," připomíná rozhodčí. Pak lovečtí psi naháněli v rákosí. "Když narazí na zdravý kus, neuloví ho. Důležitou disciplínou je ovšem dohledávka. Ve vysokém rákosí najdou postřelený kus, přinesou ho a nedojde k nějakému znehodnocení zvěře. Stejnou práci udělají i v případě nemocného nebo jinak poškozeného kusu," vysvětluje Miroslav Zajíček smysl dohledávky.

"Standa Vojnar byl velký chovatel českého fouska a báječný kamarád," připomíná Karel Španěl jméno člena sdružení, který již odešel a na jehož počest se závody v Kosičkách pořádají. A putovní pohár s jeho jménem si jako nejvyšší trofej odvezli Martin Hartl a irský setr Desiree z Košumberka.

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.