Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

Představujeme národní plemena IV. - Český fousek

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Český fousek - uznané plemeno FCIPlemeno uznáno FCI. Český fousek patří mezi velmi stará plemena. První zmínky o něm pocházejí z doby Karla IV. V karlštejnských listinách nazývaných „Věci jägermisterské„ údajně existoval dopis, v němž je napsáno, že „Léta Páně 1348 daroval Karel IV.markraběti braniborskému Ludvíkovi k bavení se honbou výkonné psy honné canis bohemucus zvané“. Zmínky o plemeni je možné najít i v dílech Bohuslava Balbína a velmi oblíbení byli čeští hrubosrstí ohaři u evropských myslivců v XIX století. Přes vynikající vlastnosti plemene jej ohrozila věc s chovem psů zdánlivě nesouvisející – politické ovzduší. Německy hovořící Rakousko-Uhersko používalo úřední řeč i v kynologii a to se v té době obtížně slučovalo s českým plemenem psů.

Dokladem byl i osud prvního chovatelského klubu plemene. Byl založen v roce 1886 a nesl název „Spolek pro ohaře hrubosrsté – český fousek- pro Království české se sídlem v Písku. Vzhledem k tomu, že členové spolku odmítli úřední řeč a chtěli svá jednání vést v češtině, byl spolek brzy rozpuštěn. Přesto má v historii plemene velmi důležité místo, protože v jeho rámci bylo poprvé použito jméno, pod kterým plemeno známe i dnes – český fousek. Asi největší vliv na regeneraci našeho národního plemene mělo založení dalšího chovatelského spolku, ke kterému došlo v roce 1924. Jmenoval se Spolek pro ohaře hrubosrsté – český fousek, v roce 1958 byl přejmenován na Klub chovatelů českých fousků a pod tímto názvem pracuje dodnes.

Přesto, že byl český fousek poměrně početným a v praxi využívaným plemenem, dočkal se oficiálního uznání až v roce 1964. Velký vliv na to tenkrát měl Ing. gen. Václav Růžička, který byl v té době presidentem FCI a tomu, že byla naše národní plemena FCI uznána, výrazně pomohl.

Český fousek patří mezi kontinentální ohaře, je řazen do FCI. sk. VII. a jeho standard má v nomenklatuře FCI přiděleno číslo 245. Je to poměrně mohutný pes, který však nepostrádá ušlechilost. Stavba těla českého fouska odpovídá práci, kterou má odvádět. Je to středně silný pes s výborným osvalením. Orientační kohoutková výška se pohybuje okolo 58 – 66 cm. Tvrdá rovná krycí srst je podrostlá hustou podsadou a chrání psa před nepřízní počasí od letních veder až po zimní mráz. Barva srsti je hnědá ( hnědák), hnědá bíle prokvetlá ( bělouš) nebo hnědá s plotnami (strakoš). Na mordě tvoří srst typický vous, který dal plemeni jméno.

Český fousek - České národní plemeno, které je uznané FCIČeský fousek - lovecký pesLovecký pes - český fousek, národní plemeno

 

Český fousek možná nemá eleganci jiných ohařů, většinu z nich ale předčí svoji povahou. Je to všestranně využitelný pes, který odvede stejný kus práce v honitbách lesních, polních i tam, kde jsou velké vodní plochy. Je velmi inteligentní, výborně ovladatelný a velmi typická je jeho přátelská povaha. Asi nejspokojenější je tam, kde má příležitost využívat vlastnosti, pro které byl vyšlechtěn. Český fousek je každou buňkou svého těla loveckým psem a pravdu mají jeho chovatelé, kteří říkají že "český fousek je pes pro českou krajinu".

Internetové stránky:
Klubu chovatelů českého fouska - http://www.cesky-fousek.cz

 

zdroj: www.cmku.cz

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.