Doporučujeme

Kosmetika SB

sb-banner-160x600px-1437112667.jpg 

Alík a Facebook

Představujeme národní plemena III. - Pražský krysařík

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Pražský krysaříkPražský krysařík kdysi býval chloubou českých hradů, čestným obyvatelem královských komnat a spolustolovníkem u velkých hostin. Často býval mezi králi jako živý dar poslem míru a přátelství. Později se z královského dvora šířil do větších měst a nakonec se dostal i mezi prostý lid, kde byl hojně využíván jako lovec nežádoucích hlodavců. Ze svých loveckých schopností neztratil po staletích téměř nic.

Patří mezi malá společenská plemena, vyniká ostražitostí, temperamentem a láskou k pánovi i k celé jeho rodině. K cizím lidem je nedůvěřivý a rezervovaný. Základní zbarvení je černé s pálením a je upřednostňované před ostatními barvami, které se liší dle genetického založení základní barvy těla, nosní houby, kožních derivátů, sytosti pigmentu oka a znaků. Optimální výška je mezi 20 cm až 23 cm s hmotností cca 2,60 kg.

Pražský krysařík se výborně hodí do malých městských bytů a je ideálním společníkem i ve venkovské chaloupce. Miluje teplo domova, ale rozhodně nepohrdne dlouhými procházkami. Při zhoršeném počasí je třeba myslet na to, aby drobné tělíčko neprochladlo. Je velmi skladný, takže se s ním dobře cestuje v dopravních prostředcích, kdy se bez problémů vejde do menší tašky. Ani u takto malého plemene se ovšem nesmí zapomínat na řádnou výchovu, protože neposlušný pejsek může přijít velmi rychle k úrazu.

Pražksý krysařík - štěňata Pražský krysařík - České národní plemeno Praždký krysařík - České národní plemeno psů

Šlechtění krysaříka probíhá od roku 1980 a na jeho regeneraci má největší podíl Ing. Jan Findejs. Za zmínku stojí i první chovatelská stanice p. Libuše Ondrouškové "Odkaz středověku". Zapálených nadšenců, chovatelů a majitelů tohoto znovu zregenerovaného, ryze českého plemene, stále přibývá a své obdivovate nachází i v zahraničí – zabydlel se již v mnoha zemích Evropy, ale i v dalekém Japonsku a v Americe.

Chov plemene zastřešuje Klub chovatelů a přátel pražského krysaříka:
www.prazsky-krysarik.cz

Toto jsou jedniné oficiální stránky klubu zastřešujícího chov pražského krysaříka.

 

zdroj: www.cmku.cz

Psí čuchometr

Bylinkový e-shop

160x600-001-1435832717.jpg

Pohlednice psů a zvířat z celého světa.